90 (212) 210 10 10

Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Bölüm Hakkında

Uluslararası Ticaret ile Lojistik, farklı alanlar olarak algılansa da nedensellik bağı ile birbirine bağlıdır. Dolayısıyla iyi bir lojistikçinin uluslararası ticari konulara hâkim olması gerekirken; iyi bir dış ticaretçinin de lojistik hizmetler konusunda bilgi ve beceri sahibi olması gerekir. Bu bilgiler ışığında söz konusu bölümde uluslararası ticaret ve lojistik eksenli interdisipliner bir eğitime yer verilmesi, özellikle mezuniyet sonrası öğrencilerimize önemli avantajlar sağlayacaktır. Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünün amacı; uluslararası ticari belgeleri tanıyan, ticari işlem sürecinde teslim ve ödeme şekillerini uygulayabilen, tedarik, üretim ve satış süreçlerinde yöneticilik yapacak, gümrük mevzuatını bilen ve bunu pratikte uygulayabilen, çalıştıkları firmalarda fayda maliyet analizini gerçekleştirerek süreçleri verimli bir şekilde yönetecek uzmanlar yetiştirmektir.

 

Çalışma Alanları

Hızla küreselleşen ve tüm işletmelerin uluslararası bir ayağının bulunduğu günümüzde, Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunlarının iş alanları oldukça geniştir. Öncelikle, mezunlarımız tüm şirketlerin dış ticaret, lojistik, finansal yönetim, yönetim organizasyon, insan kaynakları yönetimi, üretim yönetimi ve uluslararası pazarlama birimlerinde çalışabilirler. Ayrıca uluslararası ticaret bölümü mezunları: Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlıkları’nda, havacılık ve denizcilik sektörlerinde ve ithalat-ihracat, lojistik ve taşımacılık alanında faaliyet gösteren firmaların tüm kademelerinde, gümrüklerde, bankaların kambiyo bölümünde kendilerine uygun pozisyonlar bulabilirler. Bununla beraber Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunu öğrenciler, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi mezunu oldukları için ekonomi, işletme, uluslararası ticaret, finans, bankacılık ve lojistik alanlarında öğretim yapan diğer fakülte ve yüksekokullarla eşdeğer sayılıp, bu okullardan mezun olanların elde edebilecekleri tüm yasal haklara sahip olma olanakları da mevcuttur.

 

Dersler Hakkında

Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü müfredatları, çalışma hayatının her kademesinde kullanılabilecek bilgilerin yer aldığı derslerle oluşturulmuşlardır. Uluslararası ticarete giriş, lojistik yönetimine giriş, uluslararası pazarlama, uluslararası taşımacılık, tedarik zinciri yönetimi, bankacılık ve kambiyo işlemleri uluslararası ticarette paket program kullanımı, gümrük işlemleri, uluslararası finansman, depolama yönetimi ve sektörel proje lojistiği uygulamaları bölümün belli başlı dersleridir. Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünde eğitim alan öğrencilerin mezun olduklarında en az iki yabancı dili konuşabilmeleri amaçlanmıştır. Öğrencilerimiz, uluslararası ticaretin gereği olan yabancı dili, her yarıyıl genel İngilizce ve Mesleki İngilizce zorunlu dersleriyle birlikte Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Arapça seçmeli derslerini alarak öğrenme imkanına sahip olacaktır.

 

ÇAP Yapılabilecek Anadal Programları

Uluslararası Ticaret ve Lojistik anadal programından Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

  • ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ
  • HAVACILIK YÖNETİMİ
  • İŞLETME

Uluslararası Ticaret ve Lojistik anadal programından Meslek Yüksekokulu Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

  • SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ
  • DENİZ ULAŞTIRMA VE İŞLETME

Apply Nişantaşı